yandex-izleme
FinansKredisi.com

Yıllık İzin Süreleri 2024

3.546
Yıllık İzin Süreleri 2024

Yıllık İzin Süreleri

Yıllık izin süreleri, çalışan personelin çalışma süresinin 1 yılı tamamlaması sonrasında devlet tarafından da onaylanan bir hakediştir. Genelde iş veren ile çalışan arasında her zaman büyük sorunlara yol açabilmektedir. Eğerki yıllık izin süreleri hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz bu konuyu sizin için hazırlıyoruz. Yıllık izin süreleri genelde çalışan kişinin toplam çalışma yılına göre değişmektedir. Kimi zaman bir tatil ihtiyacı duyar ve ailenizle birlikte tatil yapmak için tabir yerindeyse iple yıllık izin sürenizin gelmesini beklersiniz. Yıllık izinler bazen 15 gün verilirken bazen de iş verenle çalışan arasında anlaşmaya dayalı olarak bir er hafta ara ile yani 7+7 olarakta verilebilmektedir. Özel sektörde yoğun tempoda çalışan kişilere iş verenler genelde 7+7 uygulamaktadır çünkü iş verenin personele ihtiyacı vardır. Bundan dolayı uzun süreli olarak izine ayrılmasını sitemezler. Farklı bir bakış açısı daha söylemek gerekirse hem o personele ihtiyaçları vardır hemde hak ettiği maaşı vermezler bunuda not düşelim ve hemen konumuza dönelim.

Yıllık izin süreleri 2024

Senelik izin süreleri için size aşağıda genel bir tablo hazırladık genelde çalışan personeller bu durumu her zaman karıştırmıştır 1 yıldan 5 yıla kadar olan kişiler 5. yıla girmeden hep 20 gün izin hakları olduğunu zannederler lakin öyle değildir. Bu durumu kesinlikle bir muhasebeci ile görüşmeniz günlerinizi toplatmanız ve hak edişinizi öğrenmeniz gerekmektedir lakin bu muhasebecinin çalıştığınız iş yerinin muhasebecisi olmamasına dikkat etmeniz gerekmetkedir dolayısı ile o sizin değil iş verenin muhasebecisi!

HİZMET SÜRESİ YILLIK İZİN SÜRESİ
1 Yıldan 5 Yıla Kadar Olanlar 14 İş Günü
5 Yıldan 15 Yıla Kadar Olanlar 20 İş Günü
15 Yıl ve Daha Fazla Olanlar 26 İş Günü

Senelik izin süreleri

Senelik izin süreleri içine hiç bir zaman ücretsiz izin yani iş yerinin sizi işlerinin düşük olması sebebi ile izine çıkartıp maaş vermemesi ayrıca doğum, çocuk yada benzeri diğer izinler kesinti yapılamaz yada dahil edilemez. Senelik izin süreleri ayrıca bir hak edişinizdir dilerseniz tam 14 gün dilerseniz 7+7 kullanabilirsiniz bu konuda devlet kesinlikle 14 gün tam olarak zorunlu kılmıyor iş verenin çalışan personel ile anlaşmasına bağlı kılıyor.

  Hangi Bankalar Gayrimenkul Satıyor? 2024