yandex-izleme
FinansKredisi.com

İşsizlik Maaşı Şartları Neler Kimler Alabilir? 2024

3.514
İşsizlik Maaşı Şartları Neler Kimler Alabilir? 2024

İşsizlik maaşı nedir

Çalışan kişilerin iş yerlerinden çıkartılması yada kendi istekleri ile ayrıldıklarında belirli şartları kapsaması dahilinde (örneğin; iş yerinin başkasına devir edilmesi, kapanması, işin yada iş yerinin mevcut niteliğinin değiştirilmiş olması, işçi’nin hakkının ödenmemesi, sigorta primlerinin ve maaşın eksik yatması yada gösterilmesi gibi durumlarda fesih hakkı devreye girer) çalışanların kendilerini güvenceye almaları adına devlet tarafından kişilerin yaşamını devam ettirebilmeleri için hak ediş olarak gösterilerek ödenen bir ödenek türüdür.

İşsizlik maaşı nasıl alınır

Ptt aracılığı ile işsizlik maaşı alabilirsiniz. Genelde ay sonuna doğru yatmakta olan ücret Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızı göstererek alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı kimler alabilir

3 yıl boyunca kesintisiz olarak çalışmış ve son 120 gün boyunca işsizlik sigorta primi ödenmiş ve gerekli neticelerle işsizlik maaşına hak kazanmış kişiler alabilir.

İşsizlik maaşı sorgulama nasıl yapılır

İşsizlik maaşı sorgulaması için turkiye.gov.tr işsizlik ödeneği ödemesi sayfası üzerinden üye bilgilerinizi giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Giriş bilgilerinizi henüz almadıysanız PTT şubelerinden e-devlet şifresi talep etmeniz gerekmektedir..

İşsizlik maaşı ne kadar süre alınır

Kişilerin çalışma süresine bağlı olarak değişkenlik gösteren işsizlik maaşı süresi en fazla 10 ay boyunca kesintisiz olarak alınabilmektedir.

İşsizlik maaşı nasıl hesaplama yapılır

Çalıştığınız yıl bazında hesaplama yapmanız gerekmektedir. Ortalama olarak 1 yıl çalışma sürenize denk gelecek işsizlik maaşı tutarınız 1 brüt maaşa denk gelmektedir.

işkur işsizlik ödeneği, başvurusu, ne kadar

İş yerinizden çıkartıldığınızda yada haklı neticelerle ayrıldığınızda işkur’a başvuru yaparak işsiz olduğunuzu ve işsizlik ödeneğinden yararlanmak istediğinizi dile getirerek işsizlik ödeneği alabiliyorsunuz.

Çalışmıyorken faydalanabileceğiniz bazı durumlar sadece alacağınız ücret değil, bu süre boyunca sgk sağlık hizmetlerinden size ve bakmakla yükümlü olduğunuz eşiniz yada çocuğunuz varsa onlarda dahil olmak üzere sağlık hizmetlerinden tıpkı bir çalışan gibi yararlanmaktadır. Ödeme alırken eğerki bir işe başlamanız durumunda kesinlikle çalıştığınızı 15 gün içinde bildirmeniz gerekmektedir.

  Akbank Kasa Kiralama

Sizlere mümkün olduğunca kısa ve faydalı 2021 yılına ait güncel bilgiler aktardık.

Sitemize yaptığınız yorumlar bizim sizlere daha faydalı içerikler sunmamız açısından yön vermektedir.

Kendinize iş kurmayı düşünüyorsanız eğer ki bu konumuzdan faydalanabilirsiniz: https://www.finanskredisi.com/is-kurma-kredisi-nedir-nasil-alinir/