yandex-izleme
FinansKredisi.com

Arsa – Tarla Kredisi Veren Bankalar

2.569
Arsa – Tarla Kredisi Veren Bankalar

Tarla kredisi başvuru şartları nedir ?

İstediğiniz türde işletme veya yatırım sebebi ile tarla almak için bankalardan finans desteği alabilirsiniz. İhtiyaç kredisine nazaran vade oranı daha uzun olduğu için bankaların şartlarına uyuyorsanız neredeyse bankaların tümü tarla kredisi vermektedir. Peki Tarla Kredisi Veren Bankalar müşterilerinde hangi şartları aramaktadır.

Tarla Kredisi Veren Bankaların şartları ve istedikleri evraklar.

Tabiki en başta ihtiyaç olan başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi ile başvuruda bulunması.
Alacağınız veya almayı düşündüğünüz arazi yada tarlanın tapu belgesinin olması gereklidir.
Başvuru yapacak çiftci günümüzde ne kadar Findeks olarak bilins ede KKB kredi notunun risk taşımaması gerekmektedir.(kredi notu sorgulama)

Eğer ki çiftçiye özel olarak belirlenen faiz oranları ile kredi almak istiyorsanız ÇKS belgesi ile başvurmanız gereklidir.
Alım yapacağınız tarla veya arsanın ekspertiz raporu için inceleme yapıp değer belirlemesi yapması gereklidir.
İlgilendiğiniz tarla üzerinde herhangi bir hissedar olmaması gerekmektedir hissedar bulunduğu taktirde devir edilmesi istenebilir tek mülk sahibi siz olmanız gerekmektedir.

Tarla Kredisi Veren Bankalardan tarla kredisi nasıl alınır ? Tarla Kredisi faiz oranları nedir ?

Birçok vatandaş tarafından bilinirki arsa tarla çiftçi gibi kredileri en iyi oranlarla veren bankaların başında ziraat bankası gelmektedir. Sadece ziraat bankası değil bunun yanında TEB bankası 60 aya kadar vade sunmaktadır. Akbank ise yine 60 aya kadar eşit ödemeli ve hasat zamanı geri ödemeli olarak tarla kredisi imkanı sunmaktadır. En uzun vadeyi ise QNB Finansbank vermektedir tam 120 ay yani toplamda 10 yıl vadeli finans sağlamakta. Genel anlamda ise faiz oranları %1,10 ile %1,23 arasından değişmektedir.

Tarla Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Öncelikle hangi bankanın satın almayı düşündüğünüz arsa ya da tarla için kredi imkanı sağlayacağını araştırın. Dilediğiniz arsa ve tarla satın almak ve iyi bir yatırım yapmak için elbette ki bankalardan maddi destek alabilirsiniz. Söz konusu yatırımlar için alacağınız kredinin vadesi ihtiyaç kredisinden daha uzun olduğu için hemen hemen tüm bankalar, bankanın belirlediği şartlarına uymanız durumunda arsa kredisi verir. Arsa ve tarlalar için kredi veren bankalar müşterilerinde hangi şartları kabul etmesini istiyor bunun içinde bankanızın müşteri danışmanlarından bilgi alabilirsiniz.

  Cep Telefon Faturasına Kredi Nasıl Alınır

Arsa Kredisi Veren Bankaların Şartları ve İstenen Belgeler Nelerdir?

Öncelikle başvuru sahibinin tabi ki Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı başvuru esnasında mutlaka bulunması gerekir. Satın almayı düşündüğünüz arsa veya tarlanın aynı zamanda tapu siciline sahip olmanız gerekmektedir. Bankanın mutlaka kredi vereceği arsayı tanıması, bilmesi gerekiyor. Çiftçilere özel belirlenen faiz oranları ile arsa kredisi almak istiyorsanız şayet, bu durumda mutlaka çiftçi kayıt Sistemine dahil olduğunuza dair belgenin de yanında olması icap eder. Hayal ettiğiniz arsanın satın alınmasında kullanmak istediğiniz kredi için, söz konusu arsanın bankanın belirleyeceği bir uzman tarafından değerlendirilmesi, istenen krediye uygun olup olmayacağına karar verilmesi gerekiyor. Biz buna ekspertiz incelemesi de diyoruz. Elbette hiçbir banka parasal değeri olmayacak yatırımlar için kredi vermek istemez.

Tarla Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Satın alınması hayal edilen tarla veya arsa için banka kredi faiz oranları ne kadar? Bu soruyu da doğru bir şekilde cevaplamanız gerekecek. Burada bankadan bankaya farklılığın olması elbette mümkün. Söz konusu tarla olduğu için tarıma ve çiftçiye özel uygulamalar yapan bankalarla görüşmenizde de mutlaka yarar olacaktır. Bankaların hangi şartlarda kredi vereceği, uygulanacak faiz oranı, azami taksit sayısı, ödeme koşulları gibi pek çok faktörü de göz önünde bulundurun. Bu faktörler de bankalar arsında farklılık gösterecektir.

Aylık taksitler halinde ödenen krediler, hasat zamanı ödenen krediler, 6 aylık ödenen krediler, ön ödemeli krediler, ertelemeli krediler gibi pek çok seçenek sunabilen bankaların seçenek türüne göre de uygulayacağı faiz oranlarında değişiklik mutlaka olacaktır. Tarla ve arsa kredileri için bazı bankalar 60 aya kadar vade uygularken bazı bankalar da 120 ay vadede hiçbir sakınca görmüyorlar tabi faizler her defasında her şart ve seçeneğe göre değişiklik arz ediyor.

  İş Kurma Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

En Uygun Arsa ve Tarla Kredisi?

Gerçek ve tüzel kişi üreticilerine, tarımsal üretimin yapılmakta olduğu tarlalar için farklı kategorilerde arsa ve tarla kredisi çıkabilir. Arazi ya da tarlanın üretime katkı payı, sulak alan oluşu, elektrik hattının bulunması, verimi gibi faktörlere de bakılabilir kredi verilirken. Söz konusu kredilerde taksitler 3 ay, 6 ay ve 12 ay olacak şekilde tasarlanabilir ve en uzun vade de 120 ay olarak belirlenir. 120 aydan daha uzun vadeli arsa ve tarla kredisi veren banka bulunmuyor. Arsa kredisi iki farklı şekilde verilmektedir. Bular, Alınacak arsa imarlı ise arsa üzerine ipotek koyarak kredi alabilirsiniz. Diğeri de eğer arsa imarlı arsa değilse, sahibi olduğunuz başka bir mülk üzerine ipotek konularak arsa kredisi kullanabilirsiniz