yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kredi kartı ile vergi borcu ödeme

2.497
Kredi kartı ile vergi borcu ödeme

Kredi Kartı İle Vergi Borcu Ödeme

Kredi kartı ile yapılan ödeme işlemleri her geçen gün daha da çeşitlenmekle beraber devlette vergi ödeme kolaylığı sunmak adına kredi kartı ile vergi borcu ödemelerinin yapılmasına izin vermektedir. Mtv ödeme dönemlerinde ödemelerinizi kredi kartı ile yaptığınızda bankalarınız bu ödemelerinizi taksitlendirerek yapılandırıyor böylelikle mtv ödeme yapılandırması otomatik olarak yapılmış oluyor. Bu şekilde araç vergi ödeme sistemini kullanarak taksitlendirmiş oluyorsunuz. Bunun için kişinin kredi kartı limiti ödeme için yeterli olan bir kredi kartına sahip olması ve kendisine sunulan kanallar üzerinden birini tercih ederek ödeme işlemini gerçekleştirmesi yeterlidir. Peki, kredi kartı ile vergi borcu nasıl ödenir?

Kredi Kartı İle Vergi Ödeme Dönemi

Devletin en önemli gelir kaynağı vatandaşlarının ödediği vergilerdir. Vergilendirme bu nedenle devlet için hayati önem taşır. Vergilerin zamanında tahsil edilmesini sağlamak amacı ile devletin vatandaşlara kolaylık sağlaması bu döngünün sağlıklı bir şekilde işlemişini sağlamak amacı ile çok önemlidir.  Özellikle de vergilerin son ödeme tarihleri içerisinde vergi dairelerinde oluşan kuyrukları ve uzun bekleme süreleri vergilerini yatırmaya istekli olan pek çok mükellefin vergilerini yatıramamalarına neden olurken devlet bu konuda gelişen teknolojiden yararlanarak vergi mükelleflerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kurulan internet vergi dairesi mükelleflerin diledikleri her yerden vergilendirme bilgilerine ulaşmalarını ve kredi kartı ile vergi borcu ödeme işlemlerini yapmalarına olanak sağlanmaktadır. Üstelik internet vergi dairesi üzerinden kayıt olmayan kişilere dahi sadece kimlik numaraları ve vergi numaraları ile sisteme girerek borç ödeme işlemlerini gerçekleştirmelerine izin verilmektedir. Sunulan hizmetler arasında yapılandırılan vergi borcunu kredi kartı ile ödeme seçeneği dahi bulunmaktadır.

Vergi Borcu Kredi Kartı İle Ödeniyor Mu?

Evet, kişinin bulunan vergi borçlarını kredi kartı ile ödemesine izin verilmektedir. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı internet vergi dairesi üzerinden işlem yapabileceğiniz gibi Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi belirli dönemde ödenen vergi borçları için kredi kartı markalarının düzenlediği kampanyalardan da yararlanabilirsiniz. Bu dönemlerde gerçekleştirilen işlem hacmi son derece yüksek olduğu için bankalar kredi kartına taksitli vergi borcu ödeme kampanyaları düzenlemekte, taksit imkanının yanı sıra artı taksit ya da yüksek tutarlı para puan uygulamaları gibi farklı avantajlar sağlamaktadır.

  Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankaların düzenlediği kredi kartına taksitle motorlu taşıt vergisi ödeme kampanyaları gibi kampanyaların bankalar üzerinden takip edilmesi yeterli olacaktır. İnternet vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile vergi borcu ödeme işlemleri için ise adresçubuğunuza https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_6111_LOGIN_AC bağlantı adresini yazıp ardından açılan ekranda ödeme yapmak istediğiniz vergiyi tercih etmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında açılan her yeni ekranda sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Burada önemli olan vergi ödeme işleminde kullanılmak istenen kredi kartının internetten ödeme işlemlerine açık olmasıdır. Bazı banka kredi kartları internetten alışveriş için kapalı olduğundan dolayı ödeme işleminin gerçekleşmesi mümkün olmayabilir.

Bunun yanı sıra kredi kartı ödemesi için cep telefonuna doğrulama kodu gönderilmekte olup bu kodun doğru olarak ekrana girilmesi gerekir. Bu nedenle kişinin bankada kayıtlı olan cep telefonu numarasının doğru olması ve cep telefonunun yanında olması işlemin devam edebilmesi adına zorunludur. Kredi kartı ile vergi borcu ödeme işlemlerine yapılandırılan vergi borcu ödeme işlemleri de dâhildir. Kişinin kimlik bilgileri ile sisteme giriş yapmak istemesi durumunda nüfus cüzdanı seri numarası gibi kimlik üzerinde yazılı olan bilgileri de girmesi gerekmektedir. İşleme devam etmek isteyen kişilerin bu nedenle mutlaka kimlik belgelerinin yanında olması ya da bu bilgilere erişebilecek imkânlarının bulunması gerekmektedir. İşlem yapılırken mutlaka girilen bilgilerin doğruluğunun kontrol edilmesi ve verilen dekontun yazıcıdan çıktısının alınarak saklanması gerekir.