yandex-izleme
FinansKredisi.com

Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne zaman başladı

2.921
Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne zaman başladı

Bireysel emeklilik devlet katkısı

Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne zaman başladı bizde katkı paylarından yararlanabilir miyiz diyenler için 01.01.2013 tarihi itibari ile katkı payı hesaplamaları yapılmaya başlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve emeklilik hususlarını yerine getirmeniz yeterlidir. Alman vatandaşı olupta mavi kartlı olanlarda bu sistemden faydalanmaktadırlar. Peki devlet katkısı oranları ne kadardan hesaplanır ne kadar devlet katkısı alabilirim diyorsanız yıllık brüt asgari ücretin %25’lik bir oranından yararlanabiliyorsunuz en yüksek oran %25’lik dilim olarak hesaplanır üzerine çıkamaz. Katılım sağlamak için herhangi bir sözleşme yada katılım talebinde bulunmanıza gerek kalmaksızın otomatik olarak yararlanabiliyorsunuz.

Eşleriniz adına’da katkı payı ödüyorsanız eşleriniz içinde katkı paylarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca katkı payı ödeyip, gelir vergisi ödemeyen kişilerde faydalanmaktadır. Yaptığınız katkı payı ödemelerinde sizin tarafınızdan yapılması gereken hiç bir işlem yoktur makbuzlarınızı yada diğer evraklarınızı muhasebeye bildirmenize gerek yoktur. Kredi kartı ile ödenen katkı paylarında ise blokaj süreleri dikkate alınmaktadır ödeme yaptığınız an itibari ile değil ne zaman şirketlerin hesaplarına nakden geçiş yaparsa o andan sonra geçerli olacaktır.

Devlet katkısı hesaplamaları ise şirketlerin verdiği verilere göre Emeklilik Gözetim Merkezi yani EGM tarafından yapılmaktadır. Bireysel emeklilik devlet katkısını almak için Takasbank aracılığı ile tarafınıza iletilen tutarı alabilmektesiniz. Bireysel emeklilikte devlet katkısı ödemesi takibi yapabilmek için e-Devlet üzerinden giriş yaparak Takasbank internet şubesi üzerinden “Bilgilendirme Sistemi” başlığındaki bağlantıyı takip ederek ödeme incelemesi yapabilirsiniz.

  Bireysel Emeklilik Devlet Katkısını Ne Zaman Alabilirim?