yandex-izleme
FinansKredisi.com

Ev Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

1.435
Ev Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Ev kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir? Ev alacak olan bireyler ve aileler para biriktirme sürecinde yetersiz kalmaktadır. Özellikle son yıllarda yapılan zamlarla ev fiyatlarının artması ve durdurulması birikim yaparak ev alma hayallerini suya düşürmüştür. Bankaların en eski ve en popüler kredilerinden biri ev kredisidir. Ev kredisi ile özellikle kirada oturan bireyler hayallerine kavuşarak ev sahibi olmaktadır. Bankaların ev kredisi seçeneği değişkendir. Her banka kendine has bir faiz oranı ve vade sayısı belirler. Düşük faizle alınan ev kredisi ödeme konusunda ev isteyenlerin kolaylık sağlayacağı bir detaydır. Ev kredisi ayrıcalıklı krediler arasında yer aldığı için bu kredi herkese verilmemektedir.

Ev Kredisi Almak İçin Gerekli Olan Belgeler

Bankalar ev kredisi verirken müşterisi adına evi alır ve taksitli bir şekilde evin bedeli olan krediyi ödemesi sağlanır. Aslında burada ödenen para ev sahibine değil bankayadır. Banka bir nevi satın alınan eve bloke koymaktadır. Kredi ödemesi bittikten sonra ev krediyi alan kişinin üzerine yapılmaktadır. Ev kredileri aynı zamanda en fazla vade sayısına sahip olan kredi türüdür. Ev kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir? fiyatlarında ki artışı göz önünde bulunduran bankalar kredilerin ödemesi hususunda müşterilerine esnek yöntemler önermektedir. Krediden faydalanmak isteyen kişinin genel olarak bankaya sunması gereken belgeler şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı, fotokopisi
 • Bankanın şubesinde dolduracak olan ev kredisi başvuru formu
 • İkamet belgesi
 • Gelir beyanı
 • Maaş bordrosu
 • Satın alınacak evin ekspertiz raporuna göre fiyatı

Yukarıda yer alan maddeler bütün bankaların genel olarak istediği belgelerdir. Aynı zamanda bütün bankalar ev kredisi verirken krediyi almak isteyen kişinin kredi notuna da dikkat etmektedir. Kredi notu normalin aşağısında kalan kişinin ödeme alışkanlığı olmamasını akla getirmekte bankalar bu yüzden ev kredisi konusunda çekimser kalmaktadır. Kredi notu her kredi çeşidinde olduğu gibi bu kredi içinde büyük bir öneme sahiptir. Ev kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir? Ev kredisi için bankaların istediği belgeler değişkenlik gösterebilir.

  Konut Kredisi Dosya Masrafı

Belgeler hususunda kredi başvurusu yapacak kişinin çalışma durumu da önemlidir. Örneğin; devlet memurlarından istenen belgeler ayrıyken işletme sahillerin istenen belge ayrıdır. Bankaya gitmeden önce Müşteri Hizmetlerine bağlanılıp istenen belgeler öğrenilerek hazır bir şekilde bankaya gitmek sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Her kredi türünde yaşanan durum ev kredisi içinde yaşanmaktadır. Bankalar kredi verirken müşterilerinin şartlarını sağlamasını beklemektedir. Belirli bir kriter ve şartlar altında ev kredisi verir. Bu yüzden konut kredisine başvuru yapan kişinin gerekli olan şartları sağlayıp sağlamadığına dikkat etmeli. Şartları yerine getirmemiş yada sağlayamamış olan kişilere hemen hemen bütün banklar ret cevabı vermektedir. Ev kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir? Bu durumun yaşanmaması için aşağıdaki şartlara dikkat etmeli uygunluk gösterilmelidir. İşte bankanın ev kredisi verirken aradığı o şartlar;

 • Konut kredisi alacak olan kişinin istenen yaş grubunun dışında kalmaması gereklidir. Ev kredisi için aranan minimum yaş 18 maksimum yaş ise 70’dir. Bazı bankalar üst sınırda değişiklik yapabilmektedir.
 • İlgili olan bankadan çekilecek olan ev kredisi için bankanın bireylerden istediği belgelerin eksiksiz ve tam olması gereklidir. Eksik olan evraklar kredinin olumsuz sonuçlanması ama neden olabilir. Bu yüzden belgeleri hazırlarken bu husus göz önünde bulundurularak eksiksiz bir şekilde belgeler bir araya getirilip bankaya teslim edilmelidir.
 • Kredi notu ev kredisi için önemli bir detaydır. Çünkü kredi notu kişinin kart kullanımı, ödeme yapması gibi unsurlara bağlı olarak değişmektedir. Ev kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir? Düzensiz ödemeler kredi notunun düşmesinde ki payı oldukça fazladır. Ödeme konusunda müşterilerin zorluk çekmemesi için bankalar kredi notu düşük olanlara ev kredisi vermemektedir.
 • Hane geliri ve gerekli olan harcamalar göz önünde bulundurularak ödemede için çekmemek için dikkate alınmalıdır.
 • Kredi başvurusu yapılan evin iskanının olması şartı aranır. Eğer inşası tamamlanmamış bir ev için konut kredisi alınmak istiyorsa kat irtifakı sunulması gereklidir. Birçok banka temeli yeni atılmış yada inşaatı tamamlanmış olan binalara, konutlara kredi vermemektedir. Bankanın ev kredisi vermesi için evin%80’nının tamamlanmış olması gereklidir.
 • Banka evin gerçek fiyatını belirlememek için ekspertiz desteği almaktadır. Ekspertizin onayladığı meblağ üzerinden işlem yapılır. Ev kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir? Bu yüzden ev kredisinde ekspertizin önemi oldukça fazladır.
  120 Ay Vadeli Konut Kredisi 2024

Peki Ev Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda birlikte tartışalım. Daha fazla Bu tarz makaleler hakkında haber ve kampanyaya ulaşmak isterseniz https://www.finanskredisi.com sayfamızı takip edebilirsiniz.

Etiketler: