yandex-izleme
FinansKredisi.com

Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks kredi notu sorgulama nasıl yapılır? Kredi notu nasıl yükseltilir? Birçok alanda geçerli olan Findeks kredi notu oldukça önemlidir. Önemli olmasının sebebi finansal destek için başvuru yapıldığı taktirde kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notları her birey için mevcuttur. Bir nevi finansal kimlik olarak görülmektedir. Kredi notu kişinin her ödeme ve her işleminde değişken yapıya sahip olan bir nottur. Kredi notu düşünülebilir olduğu kadar yükseltilebilir de. Belgeli olarak alınan cihaz ve beyaz eşyalarda kredi notunu etkilemektedir. Yani kredi notu sadece banka işlemleri ile değil aynı zamanda çeşitli harcamalara göre de şekillene bilmektedir. Kredi notu 1 ile 1900 arasındadır. Kredi notu iyileşmesi 1’den 1900’a kadar ilerleme olursa artıya geçiyor anlamına gelir. 1900’dan 1’e doğru geriliyorsa notun düştüğü anlamına gelir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenmek eskiden zorken şuan herkes her dakika kredi notunu öğrenebilir. Bunun için herhangi bir yere giderek işlem yapmaya gerek yoktur. Zaman yaşamadan bulunulduğu yerden bir kaç işlem yaparak kredi notunu öğrenmek mümkündür. Findeks kredi notu sorgulama nasıl yapılır? Kredi notu nasıl yükseltilir? Bazı kuruluşlarda kredi notunu paylaşmakta mümkündür. İşte yapılması gereken yöntemler;

 • Birinci yöntem: Findeks Kredi Notu istenen kişi, internet şube ya da Findeks Mobil Şube üzerinden Paylaşım Ayarlarını kullanarak paylaşım yapabilir. Kredi notu raporunun paylaşılmasını istediği kişi ya da kurumun TCKN veya VKN’sini girerek ön onay yapabilir.

 

 • İkinci yöntem: Findeks Mobil Şube veya Findeks İnternet Şubesinden Findeks Kredi Notu alınmak istenen kişinin bilgileri girilip kişiye SMS atılır. Daha sonra Findeks Kredi Notunun paylaşımına izin istenir. Gelen SMS’e olumlu cevap verilmesi sonucunda onay verilecektir.

 

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Birçok birey kredi notu hususunda nelerin baz alınarak kredi notunun şekillendiğini merak eder. Hemen hemen her kayıtlı finansal işlem kredi notuna etkilidir. Fakat işlemlerin kredi notuna yapmış olduğu etki birbirinden farklıdır. Kredi notlarını şekillendiren işlemler ve etkileme oranları şöyledir;

 • Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları (Kredi Notunun %45’ini etkiler)
  Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notunu %45 oranında belirleyen işlem ödemelerdir. Findeks kredi notu sorgulama nasıl yapılır? Kredi notu nasıl yükseltilir? Ödemelerin düzenli yapılması son derece önem arz eder. Neredeyse bir bireyin kredini notunun yarısını etkileyen ödemelerdir. %45 kredi notu için ödemeler önemlidir ve düzenli ödeme yapmak son derece önem kazanmaktadır. Kredi ve fatura ödemelerin de son ödeme tarihini geçirmeden ödeme yapmak bireyin düzenli olarak nakit verdiği anlamına gelir. Özellikle bu durum bankaların müşterilerine güvenmesi için son derece ödenmelidir.

 • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (Kredi Notunun %32’sini etkiler)

Olumlu ve olumsuz kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeler ile limitler dikkate alınır. Kişinin borçlu olması kredi notunu etkilemektedir. Bu oran %32 olup azımsanmayacak kadar da fazladır.

 

 • Yeni Kredili Ürün Açılışları (Kredi Notunun %5’ini etkiler)

Yeni bir kredi alındığı zaman kişinin kredi notu otomatik olarak düşmektedir. Bunun sebebi bu borcun henüz ödenip ödenmeyeceğinin kesin olamamasıdır. Bankalar müşterilerine kredi verirken bunu hep bir risk olarak görür. Findeks kredi notu sorgulama nasıl yapılır? Kredi notu nasıl yükseltilir? Çünkü bu borcun düzenli ödeme ile yada hiç ödeme yapılmayacağı hiç bir zaman kesin değildir. Bu durumun kredi notuna etkisi ise %5’dir.

 • Kredi Kullanım Yoğunluğu (Kredi Notunun %18’ini etkiler)

Bir birey daha önce kredi alıp düzenli bir şekilde ödemesini yaptığı zaman kredi notu yükselir ve güvenilir olduğuna işaret eder. Fakat hiç kredi almamış yada kredi kartı kullanmamış olan birinin ödeme hususunda nasıl olduğu bilinmediği için kredi çekenlerin kredi çekmeyenlere oranla daha yüksek olduğu saptanmıştı. Bu durumun kredi notuna etkisi %18’dir.

Kredi Notu En Hızlı Nasıl Yükselir?

Kredi notu yapılan hatalar veya yanlışlardan dolayı düşmüş olsa bile bunu tekrar yükseltmek kişinin elindedir. Bireyler hızlı bir şekilde düşmüş olan kredi notunu tekrar yükseltebilirler. Yapacakları birkaç basit işlemle kredi notunu istenilen düzeye getirmek mümkündür, üstelik bunu hızlı bir şekilde yapmakta. Findeks kredi notu sorgulama nasıl yapılır? Kredi notu nasıl yükseltilir? İşte en hızlı şekilde kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenler;

 • Ödemeler düzenli yapılmalı
 • Asgari tutar yerine borcun tamamını ödenmeli
 • Kredi notunuzu oluşturma
 • Borç ile gelir orantılı olmalı
 • Fatura ödemeleri düzenli yapılmalı
 • Kefil olurken dikkat edilmeli ve düzenli ödeme yapacak kişilere kefil olunmalı
 • Yalnızca kullanılan hesaplar açık kalmalı
  2022 QNB Finansbank Acil Kredi Başvurusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Peki Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda birlikte tartışalım. Daha fazla Bu tarz makaleler hakkında haber ve kampanyaya ulaşmak isterseniz https://www.finanskredisi.com sayfamızı takip edebilirsiniz.

Etiketler: