yandex-izleme
FinansKredisi.com

Genç Girişimci Desteği Nedir?

1.820
Genç Girişimci Desteği Nedir?

Genç Girişimci Desteği Nedir?

Genç girişimci desteği; gelir vergisi kazanç istisnası ve 1 yıllık BAĞ-KUR primlerinin hazine tarafından karşılanmasını kapsayan bir destek programıdır. Bu destek sayesinde genç girişimcilerin iş kurması teşvik edilmekte ve belirli muafiyetler sağlanmaktadır.

Genç Girişimci Desteği Neleri Kapsıyor?

Genç girişimci desteği başta gelir vergisi kazanç istisnası olarak adlandırılan 3 yıl süre ile 75 bin TL’ye kadar gelir vergisi muafiyetini kapsıyor. 3 Yıl boyunca devam eden bu muafiyet kapsamında toplamda 75 bin TL gelir vergisinden sorumlu olmayan kişiler isterse bu muafiyeti bir yılda tüketebilir isterse 3 yılda parça parça kullanabilirler.

Örnek vermek gerekirse ilk yılın sonunda 35 bin TL gelir vergisi vermeniz gerekiyorsa geriye 40 bin TL daha muafiyet hakkınız kalıyor. İsterseniz kalan hakkınızı ikinci yıl kullanabiliyorsunuz. İsterseniz derken tabi her yıl yaptığınız iş sonucunda çıkan gelir vergisinden bahsediyoruz. İlk yılda 75 bin TL gelir vergisi çıktığında devlet bunu sizden istemiyor, size sağladığı destek sayesinde bu vergilemeden muaf oluyorsunuz. Her yıl 10’ar bin TL çıkarsa da 4. yıla devretmiyor ve toplamda 30 bin TL gelir vergisinden muaf olmuş oluyorsunuz.

İşin özü 3 yıl içinde toplam 75 bin TL gelir vergisi ödememe hakkınız bulunuyor.

BAĞ-KUR Primi Muafiyeti Nedir?

Devlet, yeni kurulan iş ve işletmeleri teşvik etmek amacıyla aylık yaklaşık 1200 TL olan ve ödenmesi zorunlu olan BAĞ-KUR primlerini 1 yıl boyunca kendisi ödüyor. Bu teşvik sayesinde işletmenin ilk yılında kişi kendi BAĞ-KUR primlerini ödemek zorunda kalmıyor.

Kimler Faydalanabilir?

İlk şart isminden de anlaşılacağı üzere genç olmanız şartı. 29 Yaşını doldurmamış kişiler bu desteklemeden faydalanabilmektedir. Bir diğer önemli şart ise daha önce vergi mükellefi olmamanız gerekmekte. İlk defa vergi mükellefi olan kişiler bu desteklemeden yararlanabilecek.

  KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır?

Önceden Bir İşte Sigortalı Çalışıyordum, Yine de Faydalanabilir Miyim?

İlk kez vergi mükellefi olmak konusunu açacak olursak ilk kez 4B(BAĞ-KUR) kaydınızın olması gerekmektedir.  Daha önce çalıştığınız işyerinde 4A sigortalı olduğunuz için yine de bu desteklemeden faydalanılabilir. Herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Bir Diğer Önemli Şart: Şahıs Şirketi…

Destek programındaki bir diğer önemli şart ise şahıs şirketi veya adi ortaklık olarak kurulacak bir iş/işletmeye veriliyor olması. Limited veya anonim şirketi kurmayı düşünüyorsanız devlet bu desteği size sağlamıyor. Adi ortaklıkta ise tüm ortakların destekteki şartları taşıması gerekmektedir; 29 yaş altı olmaları ve ilk kez vergi mükellefi olmaları.

KOSGEB Desteklemeleri İle Birlikte Kullanılabilir Mi?

KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği Programı ile birlikte bu destek kullanılabilmektedir. İkisine aynı anda başvurmak ve almak konusunda herhangi bir sorun olmamaktadır. Yani hem 65 bin TL’ye kadar hibe alabilir hem de yukarıdaki desteklemelerden yararlanabilirsiniz. KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği Programı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için buraya bakabilirsiniz.