yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kasko Değer Listesi ve Araç Kasko Değeri

2.631
Kasko Değer Listesi ve Araç Kasko Değeri

Kasko Sigortası Nedir

Kasko sigortası, sigorta şirketleri tarafından aracınızı hasar durumlarında oluşacak olan zararları teminat altına almak amacı ile verdiği bir hizmettir. Kasko teklifi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri aracınız için belirlenen araç kasko değerleri olmalıdır. Kasko değeri hesaplama artık oldukça pratik ve sistem olarak takip edilebilir hale getirilmiştir. Kasko değeri sorgulama yaptırarak aracınızın hasar durumu ile karşılaşması halinde size temin edilecek tutarı yansıtmaktadır.

Araç Kasko Değeri

Araçlardaki kasko değeri genelde çıkış yılları referans alınarak işlem yapılır örneğin 2021 model bir araç için belirlenen bedel enflasyona oranla değişkenlik göstermez. Sürücü yada bir başkası tarafından oluşan hasar sonucu kaza yada pert durumunda araç kasko değer listesi baz alınarak işlem görür. Araç kasko değeri listeleri Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından aylık olarak hazırlanarak sigorta şirketlerinin ve müşterilerinin faydalanması için yayınlanır. Araç kasko değeri belirlenmesi araç marka, modeli ve yaşı ile değişkenlik göstermektedir.

Kasko Değer Listesi

Kasko değer listesi 15 yaş ve altında olan araçlar için Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanarak belirlenmiştir. 15 yaş üzeri olan araçların kasko değer listesi mevcut olmamakla birlikte sigorta şirketi ve sigortalı arasındaki anlaşmaya bağlı olarak hazırlanmakta. İkinci el satışlarında genelde kasko değer listesi satış aşamasında fiyat belirleyici olmaktadır. Yaptırmış olduğunuz yıllık kasko süresi bitiminde ise yeni fiyat belirlenirken tekrar güncel kasko değer listesi incelenip fiyat belirlenmesi sağlanır. Sıfır araç piyasasında çok kez dalgalanma söz konusu olurken özellikle ekonomi ve finans alanında değerler sürekli değişmekte, buna göre sıfır araç alırken kesinlikle araç kasko değer listesine göz atlamanız hangi değerlerdeki aracı ne kadar fiyat ile alacağınıza belirleyici unsurdur. TSRB tarafından 100.000TL olarak belirlenen araç için bir bayii yada galeri 150.000TL istiyorsa farklı araştırmalar yapmanızda fayda olacağını söyleyebiliriz. Sigorta şirketleri kasko teklifi sunabilmek için size sorgulama işlemini sizin yerinize yapmayı teklif eder ancak bu işlem ücretli yada masraflı bir işlem olmadığı gibi kendinizin bizzat yapmanızda da fayda vardır. Kasko değer listesi sorgulamasını https://www.tsb.org.tr/kasko-deger-listesi.aspx?pageID=631 üzerinden ücretsiz olarak yapabileceğiniz  yine 2021 güncel olarak  http://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yararli-bilgiler/kasko-deger-listesi aracılığı ile güvenilir olarak yapabilirsiniz.

  Trafik sigortası yaptırmak zorunlu mu ?

Güncel Kasko Değer Listesi!

Bazı araç ve modellerine ait örnek kasko değer listesi.

Marka Adı

Model Adı

YIL – 2021

AUDI

A7 SPORTBACK 3.0 TDI 272 QUATTRO S TRONIC

745.461,00 ₺

BMW

118i HATCBACK 1.5 (136) SPORT PLUS

154.166,00 ₺

CHEVROLET

CAMARO COUPE 2.0 LT RS

407.000,00 ₺

CITROEN

DS5 SO CHICK 1.6 BLUEHDI 120 EAT6

170.360,00 ₺

FIAT

500X POP PLUS 1.6 E-TORQ 110

99.900,00 ₺

FORD

B-MAX TREND 1.6i 105 POWESHIFT E6

66.065,00 ₺