yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kredibilite Nedir? Nasıl Yükseltilir?

2.864
Kredibilite Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Bir nevi kredi notu sayılabilecek ancak şirketler tarafından birbirleri ile daha detaylı ve ayrıntılı bilgi paylaşımı yapılmasında kullanılan terimdir. Kredibilite güven demektir. Kişilerin ya da firmaların kredi kullanmak istedikleri zaman, banka tarafından duyulan güveni ifade eder. Banka kişi ya da kurumların davranışlarına, ödeme durumlarına bakarak kredibilite notu verir. Kredibilite notunun yüksek olması banklarla iş yapanların istedikleri bir durumdur.

Bu not ne kadar yüksekse o kadar güvenilir olunduğu anlamına gelir. Hayatın her alanında paraya ihtiyaç duyulur. Günlük para kullanımı dışında bazen ekstra ödemeler gerektiren durumlarla karşılaşılabilir. Bir ev ya da araba alınmak istendiğinde nakit parayı direk toparlamak zor olabilir. Böyle bir durumda tanıdıklardan ya da bankadan borç istenir. Kimden istenirse istensin karşı tarafa verilen güven, borç parayı bulmaya etki eder. Bu konuda bankalar da karşı tarafa güven duymak için belli kriterleri baz alır. Bu kriterleri karşılıyor olmak ve kredibilite notunu yükseltmek için çaba harcamak gerekir.

Kredibilite nasıl yükseltilir ?

Kredibilite yükseltmek için bir çok kriter baz alınır ve bu kriterler sizin kredibilite durumunuza yansır. Öncelikle geçmiş ödeme alışkanlıklarınıza bakılır sonrasında ise kullandığınız kredi veya kredi kartının limit doluluk oranlarına, çok fazla kredi kullanıyor ve sürekli bir borç halindeyseniz yada kredi kartınızın limitleri hep sınır seviyelerdeyse muhtemelen kredibilite puanınız düşük demektir. Stabilite yani düzenli yaşamınızda bunlara etken olabilir örneğin sık sık iş değişikliği veya adres değişikliği yapan bir kişi ile sürekli bir yerde oturan ve yıllardır aynı yerde çalışan kişinin yaşamında farklılıklar gözlendiği için stabilitesi düzenli olan kişiler için kredbilitesi muhtemelen yüksek olacaktır. Mevcutta devam ettiğiniz finansal kayıtlı bilgilerinizde bu faktörlerden birisidir örneğin banka hesaplarınızda hiç nakit girişi yok yada para bulundurmuyor sürekli olarak kredi çekiyor veya kredi kartı limitiniz hep doluysa kredibiliteniz olumsuz etkileyecektir.

  Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Bankalarla çalışılıyorsa kredibilite notunun yüksek olması önemli bir konudur. Bu anlamda yapılabilecek bir takım davranışlar kredi notunu yükseltmeye yardımcı olur. Öncelikle bankayla hiç ilgi ve alakası olmayan birinin banka tarafından tanınması bilinmesi zor bir durumdur. Bir gün krediye ihtiyaç duyulabileceği göz önüne alınarak hareket edilmesi uygun bir davranış olur. En basit anlamda nakit para kullanmak yerine kredi kartı çıkartılabilir. Banka maaş hesabı olan bir bankadan düşük limitli bir kart çıkartılarak kullanıma başlanabilir. Karta yapılan düzenli ödemeler ve kart kullanım alışkanlıkları kredi notunu yükseltmeye yardımcı olacaktır. 

Bankalar kredi kullanım oranına göre belirli analizler yaparak not verir. Bu notun yüksek olması durumunda bankaya verilen güvende yüksek olacaktır. Böylece bankalarla iş yapmak ve kredi kullanmak daha kolay hale gelecektir. Kredibilite notu bankalar için referans demektir. Kredi notu düşük olduğu zaman bankalar ödemeleri konusunda istikrarsız hareket edileceğini düşünebilir. Bu şekilde kredi vermekten uzak durabilirler. Bankadan belirli miktarda kredi çekilmek isteniyorsa öncelikle kredi notunu yükseltmeye çalışmak gerekir.

Bankalara Geçmişte Yapılan Ödeme Şekilleri

Bankalar kredi verirken öncelikle geçmişte nasıl bir ödeme alışkanlığı olduğuna dikkat eder. Kişinin borcunu zamanında ödeyip ödemediği önemli bir konudur. Borcunu düzenli bir şekilde ödeyen kişiler ilerde de bu şekilde devam edeceği varsayılır. Bu konuda tutarlı bir davranış göstermek bankalar açısından son derece önemlidir. Borcunu zamanında ödeyen ve tutarlı davranışlar sergileyenler, bankanın kişileri tanıması açısından ve kredi notunu yükseltmesi açısından dikkate alınan durumlardandır. Kredi notunu yükseltmek için bu hususlara dikkat edilmelidir. Borçları aksatmak, bir krediyi ödemek için başka kredi çekmek, ya da sürekli cezai işlemler görmek oldukça olumsuz davranışlardır. Bu davranışlar kredi notunu aşağı çekeceği gibi kredi almayı da zorlaştıracaktır.

  0.69 Kredi Hesaplama

Kullanılan Kredi Kartları

Kredi kartları hayatı oldukça kolaylaştıran ödeme araçlarıdır. Neredeyse her alanda kullanılır. Yanında para taşımak istemeyen kişiler kredi kartı kullanır. Bu durumda da kredi kartının doluluk oranı, kartta yapılan harcamalardaki limit aşımı, sürekli dolu olup olmadığı kredibilite notu için dikkat edilen konular arasındadır. Kişilerin aşırı borç altına girip girmediği, bu borçlarını zamanında ödeyip ödemediği kredi kullanımında dikkat edilen hususlardandır. Bu durumda aşırı kredi kullanmaktan kaçınmak ve borcunu zamanında ödemek önemlidir. Bu davranışı sürekli hale getirmek, kredi notunu yükseltecektir.

Süreklilik

Bankaların kredi notu değerlendirmesinde dikkat ettiği konulardan biri de sürekliliktir. Kişinin hayatında gösterdiği tutarlı davranışların incelenmesidir. Bir kişinin uzun süre aynı işte çalışıyor olması güven veren bir durumdur. Sık sık iş değiştiren kişi bu güveni veremez. Bankalar kredibilite notunu düzenlerken kişilerin sürekli iş, adres değiştirip değiştirmediğini göz önünde bulundurur.

Kredi Kullanın Durumları

Kişilerin çok sık olarak kredi kullanıp kullanmadıkları da önemli olan konular arasındadır. Çok fazla kredi kullanımı güven veren bir durum değildir. Yeterli oranda kredi kullanmak ve bu krediyi zamanında ödemek oldukça önemlidir. Hiç kredi kullanmamış bir kişide karşı tarafa güven vermez. Kişi ya da firma yeterince tanınmadığı için nasıl bir yol izleyeceği ya da ödeme konusunda nasıl hareket edeceği bilinmeyen bir durumdur. Banka bu kişilere yaklaşırken tedbirli hareket eder. Kişi ya da firmaların ihtiyacına uygun şekilde kredi kullanması, bunu zamanında ödemesi ve bu konuda istikrarlı hareket etmesi kredi notunu yükselten durumlardır.

Gelir Durumları

Kredi kullanmak isteyen kişi ya da firma gelir durumunu ispatlayabilir nitelikte olmalıdır. Belirli bir kazanca sahip olması ve bu kazancın devamlı olması bankaya güven verebilir.

  Anında kredi kartı veren bankalar

Bankalar kredi notu verirken gelir gider durumlarını da göz önüne alır. Kredi kullanacak olan kişi ya da firma ne kadar gelire sahip ve ne kadar ödemesi var bilinmesi gerekir. Bu konuda faturaları, borçları zamanında ödemek önemlidir. Faturalarını düzenli ödeyen ve piyasada çok fazla borcu olmayan, mevcut ödemelerini de düzenli yapanlar kredibilite notunu daha kolay yükseltebilir.

Kefil Olma Durumları

Birilerine kefil olurken bu konuya oldukça dikkat etmek gerekir. Kefil olunan kişi ödemesini düzgün bir şekilde yapıyor mu? Ya da ödemeleri aksatıyor mu? Bankalar tarafından dikkat edilen hususlardır. Birine kefil olurken karşıdaki kişinin sağlam olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Aksi durumda kişilerin kredi notunu düşürür. Bu durum kredi kullanmak istenildiği zaman olumsuz bir etki yapacaktır.