yandex-izleme
FinansKredisi.com

Trafik Sigortası İle Kasko Sigortası Arasındaki Fark Neler

2.648
Trafik Sigortası İle Kasko Sigortası Arasındaki Fark Neler

Bu makalemizde sizlere kasko sigortası nedir, trafik sigortası nedir ve kasko sigortası ile trafik sigortası arasındaki farklar neler onlardan bahsedeceğiz.

Trafik ve Kasko sigortası arasındaki farkları kavramak için öncelikle ikisininde tanıtımını iyi bir şekilde bilmek gerekli. Sizlere hem kasko sigortası hemde trafik sigortası hakkında detayları ayrı ayrı olarak vereceğiz. Trafik sigortası ve Kasko sigortası değerlendirmesinide en sona bırakacağız ki sizin için daha faydalı bir makale olsun.

Kasko sigortası nedir
Kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta türüdür hiç bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Kişi istediği taktirde kasko sigortası yaptırabilir, istediği zaman ise kasko sigortası iptali için talepte bulunabilir.

Kasko sigortasının önemi kaza esnasında kusurlu olmanız durumunda kendi aracınıza ait olan hasarları ödemesi sizin avantajı duruma sokacaktır. Yaşamınız boyunca edindiğiniz tek şey ve hayaliniz olan lüx bir araç sahibisiniz ve birisi aracınıza seyir halindeyken yada park halindeyken çarptı, çizdi yada bilinçli olarak yüksek derecede maddi hasara uğrattı. Sizin kasko sigortası yaptırmanız durumunda sigorta şirketine durumu bildirip hangi işlemleri izlemeniz gerektiği hakkında bilgi almanız yeterlidir.

Bir kazaya karıştınız ve kusurlu olarak siz gösterilirseniz sizin zorunlu trafik sigortanız karşı taraftaki aracın bakım ve tamirini üstlenirken kasko sigortanız ise sizin aracınızın bakım, tamir ve değer kaybını ödeyerek cebinizden maddi olarak hiç bir şey çıkmayacak şekilde hizmet sunacaklardır. Sadece kasko sigortasının önemi bu kadarda değil çalınma, çarpma, yangın, doğal afet, terör olayları, toplumsal hareketlenme, kalkışma durumlarında dahi aracınızı teminat altına alabilirler.

Kasko sigortası yaptırırken dikkat edeceğiniz en önemli husus birisi kasko sigortası teminat listesi yani aracınızı kasko yaptırmanız durumunda hangi şartlar altında aracınızı güvenceye alıp hak ediş durumunda tazminat alabilirsiniz diğeri ise araç kasko değeri yani hangi değer ve fiyat üzerinden sigorta şirketi aracınıza hizmet sunacaktır.

  Koru Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aracınızın değeri düşük gösterilirse olası bir pert durumunda aracınızı hasarlı olarak sizden alıp araç değerini cebinize nakit olarak koymuş olurlar yani hasarlı aracınızı sıfır fiyatında alırlar ancak teminat fiyatında bu durum düşük olursa sizin alacağınız parada düşük olur.

Trafik sigortası nedir
Trafik sigortası, Türkiye Cumhuriyeti Devlet tarafından araç sahiplerinin noter anlaşmalarını yaptıktan sonra 15 gün içinde yaptırmakta zorunlu bırakıldıkları bir sigorta türüdür. Kaza esnasında kusurlu olmanız durumunda yaşanan maddi zararların sadece karşı araçta oluşacak olan bölümünün ödenmesini sağlayan bir araç sigortası anlaşmasıdır.

Buradan da anlayacağınız gibi oluşan hasarlar sonucunda sizin aracınızın tamiri yada bakımı kendi bütçenizden yaptırılması gerekmekte ve sadece karşı tarafa oluşturmuş olduğunu hasarı ödemekte.

Bir yandan devletin bu hizmeti tüm araç sahiplerinin alması için zorunlu kılması her ne kadar karşı taraftaki kişinin haklarını korumaya almış gibi göstersede aslında burada kusurlu araç sahibinide korumaya almıştır.

Orta bütçeli bir kişisiniz ve lüx bir lamborghini yada bugatti türü bir otomobile çarptınız oldu ya o size çarptı ancak sizin araçla bulunduğunuz durum ve konum gereği hatalıysanız yine siz kusurlusunuz.

Bu sebepten bu tarz masrafları sigorta şirketlerine yüklemek her zaman mantıklıdır. Mümkün olduğunca araç sigortası olmadan trafiğe çıkmamaya özen gösterin hem kendi bütçenizi düşünün hemde geleceğinizi.

Trafik sigortası ve kasko sigortası arasındaki farklar neler

Trafik sigortası yaptırması zorunlu bir işlem olduğu gibi kasko sigortası ise isteğe bağlı ve gönüllülük esaslıdır. Kasko sigortası ve trafik sigortası arasındaki fark ise sadece birinin zorunlu diğerinin isteğe bağlı olması değil ikisininde kendine göre avantajları mevcuttur.

Kasko sigortası aracınızı lüx yada orta sınıf demeden bakımını, onarımını ve tamirini yaptırarak sonrasında oluşacak olan değer kaybınıda hesaplayıp size nakit olacak şekilde tazminat olarak öder.

  Mapfre Sigorta Ürünleri Trafik, Kasko, Sağlık

Zorunlu trafik sigortasında ise olası kaza durumlarında kusurlu olarak adlandırılırsanız karşı araçta oluşacak olan tüm hasarların yaptırılması için parça ve işçilik tüm masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır. İki durumda da sizin avantajlı olduğunuz husus cebinizden sadece yıllık kasko ücreti yada zorunlu trafik sigortası ücretidir.

Her durumdan tasarruf edebilirsiniz ancak unutmayın ki kaskodan tasarruf edilmez policelere dikkatliçe göz atıp ek maddeler ilave ettirmeyi unutmayın size özel maddeleri ihtiyacınız olanları kesinlikle ekletmelisiniz..