yandex-izleme
FinansKredisi.com

Borsada Emirlerin Gerçekleşmeme Nedenleri Nelerdir?

1.799
Borsada Emirlerin Gerçekleşmeme Nedenleri Nelerdir?

Borsaların kurumsal olma özellikleri olduğu için finans piyasalarına göre çeşitli emir iletim sistemlerinden kaynaklanan yatırımcı tarafından verilmiş olan emirler direkt olarak piyasaya iletilememektedir. “Borsada neden emir gerçekleşmez?” sorusu birçok yatırımcı tarafından cevabı aranılan bir soru olmakla birlikte önemli olan verilmiş emrin piyasalara uygun olup olmadığıdır.

Yatırımcı emri, aracı kuruma alıcı ya da satıcı tarafından iletilen emirdir ve borsa emri de yatırımcıdan alınmış olan emri piyasalara iletmek için aracı kurumların vermiş olduğu emirlerdir. Daha sonra borsalar tarafından verilmiş olan emirler piyasalara uygun olup olmadığı açısından incelenir ve bu inceleme sonrasında emir gerçekleştirilmektedir. Eğer borsada gün içinde verilmiş olan bir emir gerçekleşmezse, borsa seans sonrasında verilen emir iptal edilir ve bu yüzden iptal edilen emrin tekrardan verilmesi gerekir.

Borsada Gece Emir Verebilir Miyiz?

Genel olarak borsalara bakıldığında çalışma sistemleri aynı olmamakla birlikte birtakım farklılıklar bulunmaktadır. Bu sebeple borsada herhangi bir işlem yapmadan önce ön araştırma yapılıp alım ve satım işlemlerinin nasıl, ne zaman gerçekleştirileceği gibi konular hakkında bilgi edinilmesi gerekir.

Gece borsada emir verebilir miyiz sorusunun cevabını vermeden önce hisse senetlerine yönelik işlemleri hangi saatlerde gerçekleştirilebileceğinin bilinmesi gerekmektedir.

Eğer borsa tam gün olarak hizmet veriyorsa:

 • 09.40 ila 09.55 saatleri arasında “Emir Toplama”
 • 09.56 saati “Fiyat Belirlenmesi”
 • 10.00 ila 18.00 saatleri arasında “Sürekli İşlem”
 • 18.00 ila 18.01 saatleri arasında “Kapanış”
 • 18.01 ila 18.05 saatleri arasında “Emir Toplama”
 • 18.05 saati “Fiyat Belirleme”
 • 18.05 ila 18.10 saatleri arasında “Kapanış” olacak şekilde işlemler gerçekleştirilebilmektedir.
borsada emir i̇ptali

borsada emir i̇ptali

Özel gün sebebiyle borsalar yarım gün olarak hizmet veriyorsa:

 • 09:40 ila 09:55 saatleri arasında ‘’Emir Toplama’’
 • 09:56 saati ‘’Fiyat Belirleme’’
 • 10:00 ila 12:30 saatleri arasında ‘’Sürekli İşlem’’
 • 12:30 ila 12:31 saatleri arasında ‘’Kapanış’’
 • 12:31 ila 12:35 saatleri arasında ‘’Emir Toplama’’
 • 12:35 saati ‘’Fiyat Belirleme’’
 • 12:35 ila 12:40 saatleri arasında ‘’Kapanış’’ olacak şekilde işlemler gerçekleştirilebilmektedir.
  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Hesaplama

Borsada işlem gerçekleştirebilmek için gece emir verebilirsiniz ancak borsa işlem saatlerine bakıldığı zaman verilen emrin borsaya gece saatinde iletilmeyeceği anlaşılır. Ancak emir verildikten sonraki ilk işlem saati olan 09.40 itibari ile verilmiş olan emirler işleme alınmaya başlayacaktır. Ardından saat 09.56 itibari ile fiyat belirlenmeye başlar ve verilen emir alıcı ya da satıcı olunmasına göre ya gerçekleşir ya da beklemede kalır.

Emir toplama süresi boyunca alıcılar ve satıcıların toplam tutarı belirlenir ve bu süreçte kesin olmamakla beraber emirler doğrultusunda teorik eşleşme fiyatı derinlik lisansı olarak görülebilir.  Sonrasında toplam alıcı ve satıcı sayısı ve verilmiş olan emirlerin sırasına göre işlemler gerçekleştirilir. Eğer yeterli miktarda alıcı ya da satıcı olmazsa verilmiş olan emir beklemede kalır.

Yani borsada gece emir verilebilir mi sorusunun cevap olarak verilebilir diyebiliriz hatta gece verilmiş olan emir sabah 09.40 itibari ile toplanmaya başlanıldığından dolayı sıraya alınsa dahi 09.55’d kadar verilmiş olan emir iptal edilebilir. Bu süreç içerisinde kısmi alım ya da satım söz konusu olursa verilmiş emir karşılığında kalan tutar da iptal edilebilir.

Borsada Hafta Sonu Emir Verilebilir Mi?

Gece emir verilebilir mi sorusunda olduğu gibi borsada hafta sonu emir verilebilir mi sorusunun cevabı hafta sonu borsada işlemlerin kapalı olması sebebiyle verilen emrin gerçekleştirilemeyeceği ya da emir sırasına dahi alınamayacağı fakat borsada ilk işlem günü emir toplama saatinde işleme alınacağı ve sıraya konulacağı şeklindedir.

Neden Borsada Verilen Satış Emri Gerçekleşmez?

Alım ya da satım emri için verilmiş olan teklifin belirtilen fiyatta bir karşılık bulamamasından dolayı gerçekleşmez. Bu durumda verilmiş olan emir “Açık Emir” olarak bekletilir ve belirtilen fiyatta bir pozisyon beklemeye devam eder.

  Altın Makas Aralığı En Az Olan Bankalar 2023