yandex-izleme
FinansKredisi.com

ING Bank Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

1.833
ING Bank Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

ING Bank borsa işlemleri hesabının açılması, ING Bank’ın internet şubesi üzerinden ve ING Bank fiziksel şubeleri üzerinden gerçekleştirilebilir. Fiziksel şubeler üzerinden ING Bank borsa hesabı açmak isteyen kişilerin kimlikleri ile beraber şubelere gelmeleri yeterlidir. ING Bank’ta vadesiz ya da vadeli mevduat hesabı olan kişiler ise internet ve telefon bankacılıkları üzerinden kolaylıkla hesap açabilirler. Borsa hesabı açmak isteyen kişiler, “Hesaplar”, “Hesap Aç” ve “ING Menkul Hesap” adımlarını izleyerek hesaplarını hemen kullanmaya başlayabilirler.

ING Hisse Senedi Komisyon Oranları Ne Kadardır?

ING Bank’ın hisse senedi komisyon oranları, alınmış olan hisse senetlerine ve hisse senetlerinin miktarlarına göre değişiklik gösterir. Belirli ve net bir oranı mevcut değildir. Oranlar ancak ING Bank’tan yatırım hesabı açılmasından ve yatırım yapılmasından sonra öğrenilebilir.

ING Trader IQ Nedir?

Trader IQ uygulaması, ING Bank’ın menkul kıymetler ve borsaya yapılan yatırımları takip edebilmeleri için müşterilerine sunmuş olduğu telefon uygulamasıdır. Bu uygulama, cep telefonlarında kullanılan bankacılık uygulamaları ile benzer çalışır. Herhangi bir alandan yatırım yapmış olan kimseler, yatırımlarının durumunu, piyasanın akışını ve diğer bilgileri bu uygulama üzerinden kontrol edebilirler.

ING Yatırım Hesapları Nelerdir?

ING Bank’ın yatırım hesapları, temel olarak 4 farklı başlıkta toplanmıştır:

 • TEFAS Anlaşmalı Kurumlar Yatırım Fonları
 • ING Menkul Hesap Hisse senedi ve VIOP işlemleri
 • ING Yatırım Fonları
 • Diğer Yatırım Ürünleri (ING Vadesiz Altın Hesap, Eurobond, Hazine Bonosu ve Devlet Tahvili ve DCD İşlemleri)

ING Menkul Hesap Nedir?

Menkul hesap, Borsa İstanbul üzerinde işlem yapılabilmesi için kişilerin ihtiyaç duydukları hesap türüdür. ING Bank borsa hesabı olarak da bilinen menkul hesap, açılışının ardından kullanıcılarına borsa kullanımının açık olduğu saat aralıklarında kullanılabilir. Menkul hesap, genellikle yüksek tutarlı yatırım yapan kimseler tarafından kullanılır. Kazanma ihtimalinin yüksek olduğu kadar kaybetme riskinin de yüksek oluşu, az tutarlı yatırım yapan kişiler için genellikle tercih sebebi değildir.

  İNG Bank 500 TL Hediye Yakıt Kampanyası Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

ING Bank Hesap İşletim Ücreti Alır Mı?

ing bank hesap ücreti

ing bank hesap ücreti

ING Bank’ın hesap ücreti kesintileri, mevcuttur. Müşterileri hangi türde hesap açmış olursa olsun, aylık olarak hesabında bir miktar para bulunan kimseler hesap işletim ücreti öderler. Aylık 10.70 TL olarak belirlenmiş olan hesap işletim ücreti, banka tarafından belirlenmiş olan bazı hesap türlerinden alınmaz. Bu hesaplar şunlardır:

 • Düzenli ödemelerin yapılmakta olduğu TL hesapları
 • Euro, Dolar ve diğer döviz hesapları
 • Öğrenci hesapları
 • Vadesiz altın hesapları
 • Turuncu hesap
 • E-Turuncu hesap

ING Arbitraj Nasıl Yapılır?

Arbitraj işleminin yapılışı, ING Bank tarafından internet ve telefon şubesi üzerinden öncelikle “Yatırım İşlemleri” menüsüne girilmesi, daha sonra da Döviz/Fon/Bono adımına geçilmesi ile gerçekleştirilir. Bu adımlardan sonra ING FX’e ulaşılarak istenen işlemler gerçekleştirilebilir.

ING Fon Hesabı Nedir?

ING Bank fon biriktirme hesabı, birikim yapmak isteyen kimselerin kullanımına uygun olarak belirlenmiş bir hesap türüdür. Bu hesaba sahip olan kimseler, istekleri doğrultusunda banka hesapları ya da kredi kartlarından aylık olarak belirledikleri tutarları belirledikleri günlerde çekme talimatı verebilirler. Arzularına göre de kendi belirledikleri tutarları istedikleri günlerin birinde de çekebilirler. Fona gönderilecek olan paranın bir seferde en az 100 TL olması gereklidir. Zamanla hesapta biriken ve bir fon almaya yeten para ile talep edilen fon satın alınabilir.

E- Turuncu Hesap Nedir?

ING Bank’ın E-turuncu hesabı, hesap içinde olan paranın gecelik olarak faizlendiği, ancak aylık ya da haftalık olarak belirli bir süreliğine vadeye bırakılmadığı için para üzerinde işlem yapılmaya devam edilebildiği bir hesap türüdür. E-turuncu hesabı olan kişiler, havale ve EFT işlemlerini diğer vadesiz hesap türlerinde yaptıkları gibi yapabilirler. Diğer hesaplardan tek farklı, bu hesap üzerinde ödeme talimatları verilemez. Para çekme, para yatırma ve fatura ödeme gibi diğer tüm işlemler için herhangi bir kısıtlama durumu söz konusu değildir.

  Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Almak

Yatırım Fonlarının Riskleri Nelerdir?

Kullanılacak yatırım fonlarının genel riskleri, şöyle sıralanmıştır:

 • Piyasa riski: Üzerine yatırım yapılmış olan fonun bulunduğu piyasa, değer kaybedebilir veya fon içinde ciddi kayıplar yaşanabilir.
 • Karşı taraf riski: Yatırım yapılmış olan fon ya da borsayı yöneten kişiler, yatırım öncesinde yapılan anlaşmayı bozabilir ve kendi üstlerine düşen görevleri yapmayabilirler. Yani, yatırımcılar yatırdıkları paradan kazanabilecekleri oranı bekledikleri miktarda alamayarak zarar edebilirler.
 • Likidite riski: Bankaların sunduğu fonların taraflarca satın alınmasından sonra yeterli nakitlerinin bulunmamasından dolayı kişilerin paralarını verememesi riskidir.
 • Kaldıraç riski: Sabit değerde olmayan bir fon üzerine yapılan yatırımın birdenbire fazla yükselmesi veya alçalmasına verilen isimdir. Bir fon, beklenende çok daha fazla oranda yükselirse yüksek oranda kar sağlar. Ancak yükselme riskinin olduğu kadar düşüş riskinin de oluşu göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Operasyonel riskler: İnsanların piyasaya ettikleri müdahaleler dolayısıyla yaşanma ihtimali olan risklerdir.
 • Yoğunlaşma riski: Bankaların verdikleri bir kredide faiz indirimi uygulamasından veya bir fonun fiyatını normalinden çok aşağı indirmelerinden kaynaklı olarak insanların bu fona yönelmesinden kaynaklı olarak doğan risktir. Bir fonun herkes tarafından aynı anda rağbet görmesi, fiyatını dipte iken yukarı çıkarabilir.
 • Korelasyon riski: Borsaların fonların ve diğer yatırım araçlarının gerçek fiyatlarını sistemsel hatalar sebebi ile takip edemedikleri risklere verilen addır. Piyaların gerçek fiyatlarının takip edilememesi, piyasalarda yaşanabilecek krizlere neden olabilir.
 • Yasal riskler: Bir fonun batmaması ve sahip olan kişileri de batırmaması amacı ile alınmayan önlemlerin oluşturduğu risktir. Şirketler, eğer yasal olarak yerine get,rmelerii gereken tüm yükümlülüklerini yerine getirmezlerse, doğal olarak risk doğacak ve fon almış herkes para kaybetme durumu ile karşı karşıya kalacaklardır.
 • Yapılandırılmış yatırım araçları riskleri: Kar yerine zarar eden fonların getirilerini artıya çevirememe riskine verilen isimdir.
  En Yüksek Emekli Maaş Promosyonu Veren Banka Hangisi? 2024

Bu risklerin tümü, genellikle borsa üzerinde işlem yapan kimseler için geçerlidir. ING Bank borsa hesabı veya farklı bir banka üzerinde borsa hesabı bulunan kimselerin bu riskler ile karşılaşma ihtimalleri çok daha düşüktür.