yandex-izleme
FinansKredisi.com

KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği Nedir?

2.016
KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği Nedir?

KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği Programı ile işletmesini kurmak isteyen girişimcilere yaş fark etmeksizin 65 bin TL’ye kadar hibe imkanı sunuyor. KOSGEB’in “Kendi işinin patronu olabilirsin” mottosu ile sunduğu bu destek programı sayesinde devletin işe alma yükü hafifliyor, girişimciler de istihdam sağlayacağı için hem devlete hem de işletme kuracak kişiye karşılıklı fayda sağlıyor.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Programın Amacı Nedir?

Programa kayıt olunduğunda kişiyi 4-6 saatlik bir eğitimden geçirerek bir sertifika veriliyor. Bu eğitimde basitçe girişimcilik, yaşanabilecek genel durumlar ve muhtemel çözümleri anlatılıyor. Girişimci kişi işletmesini kurmadan veya girişimini hayata geçirmeden önce sektörü incelemeyi, Pazar olup olmayışını öğrenmeyi ve proje hazırlamayı öğreniyor. Bu sayede yeni kurulan işletmelerin hayatta kalma oranı arttırılmış oluyor.

Verilecek Hibeler Miktarı Ne Kadar?

KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği Programı’nda gerçek kişi işletmeye 5000 TL, sermaye şirketi işletmeye 10000 TL kuruluş desteği veriliyor. Daha sonra birinci ve ikinci performans döneminde verilen hibeler devam ediyor. Birinci ve ikinci performans döneminde verilen hibeler ise şöyle:

Birinci Performans Dönemi

  • 180-539 gün ise 5.000 TL
  • 540-1079 gün ise 10.000 TL
  • 1080 ve üstü gün ise 20.000 TL

İkinci Performans Dönemi

  • 360-1079 gün ise 5.000 TL
  • 1080-1439 gün ise 15.000 TL
  • 1440 ve üstü gün ise 20.000 TL

Ayrıca Girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her performans döneminin sonunda belirlenen tutara 5000 TL daha ekleniyor.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği Başvurusu için Nereden Başlamalıyım?

kosgeb geleneksel girişimci desteği nedir

kosgeb geleneksel girişimci desteği nedir

Bu hibeden yararlanabilmek için öncelikle KOSGEB’in Geleneksel Girişimci Desteği Programı’nda katılıp tamamlayarak sertifikanızı almanız gerekmektedir. Kişi kursu tamamladıktan en az 1 iş günü sonra işletmesini kurabilir ve desteklemelerden faydalanmaya başlayabilir.

  Genç Girişimci Desteği Nedir?

Halihazırda İşletmesi Olanlar Faydalanabilir Mi?

KOSGEB’in bu hibeleri ülkeye girişimci kazandırarak devletin işe alma yükünü hafifletmek olduğunu düşünürsek, zaten var olan bir işletmeye hibe vermesi bu program dahilinde olanaksız. Kendi web sitelerinde de yer alan bilgiler doğrultusunda bu sorunun cevabı hayır.

KOSGEB Her Sektöre Destek Veriyor mu?

KOSGEB genel olarak üretim sektörü hariç bir çok sektöre destek veriyor. Sektörlerin devamlılığı ve popülaritesi olması ve pazarlarının biliniyor olması KOSGEB’in destek verdiği sektörleri belirlemesinde büyük bir etken. Programa başvurmadan önce KOSGEB’in desteklediği sektörleri kontrol etmenizi ve daha sonra programa başvurup işletmenizi kurmanızı öneriyoruz.

Genç Girişimci Desteği İle Birlikte Kullanılabilir Mi?

29 Yaş altı kişilerin 3 yıl boyunca toplam 75 bin TL gelir vergisi muafiyeti ve ilk yıldaki BAĞ-KUR primlerinin devlet tarafından karşılanması desteği ile birlikte kullanılmasında hiçbir sorun yoktur.

Etiketler: