yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kredi Kartı Aidatı

3.000
Kredi Kartı Aidatı

Kredi Kartı Aidatı

Bankaların kullandırmış oldukları kredi kartları için müşterilerinden talep ettikleri belirli ücretler bulunmakta olup bunlardan biride kredi kartı aidatı ücretidir. Her bankanın uygulamış olduğu ücret tarifesi farklı olmakla beraber bankalara açılan davalarda çok sayıda kredi kartı aidatı Yargıtay kararı bulunmasına rağmen ne yazık ki bankalar bu ücreti almaya devam etmektedir.

Kredi Kartı Aidatı Yasal mı 2021

Bankalar tarafından hala alınan bir ücret olmasına rağmen konu hakkında 2021 yılında emsal teşkil eden pek çok dava ile bu ücretin bankalar tarafından geri ödenmesi kararı bulunmaktadır. Yani kredi kartı yıllık işletim ücreti ya da kredi kartı aidatı adı ile kart kullanıcılarından kesilen bu ücretin hiçbir yasal dayanağı bulunmamaktadır. Bankaların bu ücreti alırken öne sürdüğü pek çok neden bulunmakta olup bu nedenlerin hiçbirinin yasal dayanağı bulunmamaktadır.

Kredi Kartı Üyelik Ücreti İptali

Kredi kartı ekstresi her ay düzenli olarak kontrol edilmeli ve ücretler bölümünde kredi kartı aidatı kesintisi bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Bu ücretin kesilmesi durumunda hemen bankanın müşteri hizmetleri telefon numarası aranarak bu ücretin iadesi talep edilmelidir. Günümüzde bankalar genelde müşteri kaybetmemek adına kredi kartını sürekli olarak kullanan ve düzenli olarak ödeyen müşterilerine bu ücretin iadesini kredi kartı puanı olarak geri yüklemektedir.

Ancak kredi kartını düzenli olarak ödemeyen ya da aylık harcama tutarı az olan kişilerin bu başvuruları banka tarafından olumsuz sonuçlandırılır ve kart ücreti geri ödenmez. Bu durumda bankaya kredi kartı iptali için başvuruda bulunmak kullanılacak olan son kozdur. Pek çok banka kredi kartı müşterisini kaybetmemek için bu durumda kredi kartı ücretini karta kredi kartı puanı olarak yüklemekte ancak müşterisinden en az 1 yıl boyunca kredi kartı iptali gerçekleştirmeyeceklerinin taahhüdünü istemektedir. Buna ek olarak yine bazı bankalar müşterilerinden belirli oranlara aylık harcama taahhüdü istemektedir.

  Kredi Kartı Limit Yükseltme Ne Kadar Sürer?

Bankaların Kredi Kartı Yıllık Ücreti Listesi

Her bankanın uygulamış olduğu yıllık kart ücreti tarifesi farklı olup bu ücretler yıllık olarak güncellenmektedir. Genelde yüksek üye işyeri sayısı olan, taksitli alışveriş imkanı sağlayan ve yüksek oranda kredi kartı puanı kazandıran bankaların talep ettikleri kart ücretleri çok daha yüksek olarak uygulanmaktadır. Çıkarılan yeni yasalar kapsamında artıkaidatsız kredi kartları bankalar tarafından zorunlu olarak kullanıma sunulmaktadır.

Ancak aidatsız kredi kartları 2021 yılında sadece alışverişte kullanılabilen kartlar olup bu kartlara taksili alışveriş yapılmasına izin verilmediği gibi yine bu kartlar ile yapılan alışverişlerden para puan kazanılmasına da müsaade edilmemektedir. Bankaların kredi kartı aidatı ücretleri için 2021 yılında uygulamış oldukları liste ise şöyle;

 • Finansbank Card Finans Kart Ücreti      93,50 Lira
 • Akbank Axess Kredi Kartı Kart Ücreti          95 Lira
 • Garanti Bankası Bonus Card Kart Ücreti                90 Lira
 • Garanti Bankası Amerikan Express Kredi Kartı Kart Ücreti               97 Lira
 • Garanti Bankası Miles Smiles Kredi Kartı Kart Ücreti                98 Lira
 • TEB Bankası CEPTETEB Kredi Kartı Kart Ücreti                          75 Lira
 • TEB Bonus Kredi Kartı Kart Ücreti                               76 Lira
 • Yapı Kredi Bankası World Kart Kredi Kartı Kart Ücreti      83 Lira
 • Denizbank Bonus Kredi Kartı Kart Ücreti    86 Lira
 • Vakıfbank World Kart Kredi Kartı Kart Ücreti                     64 Lira
 • Türkiye İş Bankası Maximum Kredi Kartı Kart Ücreti        54 Lira
 • Türkiye Finans Happy Kart Kredi Kartı Kart Ücreti                     35 Lira
 • ING Bank Bonus Kart Kredi Kartı Kart Ücreti                              75 Lira
 • Akbank Wings Kredi Kartı Kart Ücreti                             113 Lira