finans toplama

Finans, her türlü harcama için fon veya sermaye toplama süreci

Finans, her türlü harcama için fon veya sermaye toplama süreci.

Tüketiciler, iş firmaları ve hükümetler genellikle harcama yapmak, borçlarını ödemek veya diğer işlemleri tamamlamak için mevcut fonlara sahip değildir ve operasyonlarını yürütmek için ihtiyaç duydukları parayı elde etmek için özkaynakları ödünç almalı veya satmalıdır.

Tasarruf sahipleri ve yatırımcılar, diğer taraftan, verimli bir şekilde kullanılması durumunda faiz veya temettü kazanabilecek fonlar biriktirirler. Bu tasarruflar Tasarruf Mevduatı, tasarruf ve kredi hisseleri veya Emeklilik ve sigorta talepleri şeklinde birikebilir; faizle ödünç verildiğinde veya hisse senetlerine yatırıldığında, bir yatırım fonu kaynağı sağlarlar. Finans, bu fonları Kredi, Kredi veya yatırım sermayesi şeklinde en çok ihtiyaç duyan veya en verimli kullanıma sokabilen ekonomik kuruluşlara kanalize etme sürecidir.

Fonları koruyuculardan kullanıcılara kanalize eden kurumlara finansal aracılar denir. Ticari bankalar, tasarruf bankaları, tasarruf ve kredi dernekleri ve kredi birlikleri, sigorta şirketleri, emeklilik fonları, yatırım şirketleri ve finans şirketleri gibi banka dışı kurumları içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir