yandex-izleme
FinansKredisi.com

2022 Yılında Trafik Sigortasına İkinci Zam!

2022 Yılında Trafik Sigortasına İkinci Zam!

Zorunlu trafik sigortasının son 2 senedir yaşadığı büyük değişimler bilhassa vasıta sahiplerinin büyük tepkisini topladı. Hükümet doğrultusunda el atılan husus sigorta ücretlerinin düşmesi ile yatışmıştı fakat Sigortacılık Genel Müdürü olan Çakırsoy prim fiyatlarının 2021 senesinde netlikle bir güncellemeye yaşayacağını belirtmesi üstüne yinedan fitillendi.

Sigortacılık Genel Müdürlüğünden Açıklama

Türkiye’de hareketli bir pazarının olduğundan ötürü değişmesi beklenilen trafik sigortası primlerinde çoğalan bir grup maliyetlerin yansıtıldığını bildiren Genel Müdür Çakırsoy net bir rakam vermek istemedi. Bakan ve müsteşarlara sunulacak olan teklifler henüz net bir rakam olmadığı fakat yeni senenin başlamasıyla belirlenecek olarak pazar durumunun rakamları belirlemede kesinlik kazanılacağını belirtti. Basamak skalasında da farklılık yaşanması beklediğini bildiren Çakırsoy halihazırda 7 basamak olarak sürücü skalası 17 basamak olması gerekliliğini belirtti.

Bu konu iyi araç sürücüsü ödüllendirilmesinde fakat trafikte terör estirenlerin daha ağır bir şekilde cezalandırılmasında etkili olacağı görülüyor. Eski model vasıtalarda bile binlerce liraya çıkan trafik sigortası primleri hükümetin müdahalesi ardından uygun civarlara çekildi. Fakat pazarları maliyetleri artırmasından söz edilmesi rakamların yine binlerce liraya çıkabileceği anlamını taşıdığı belirtiliyor.

Sisteme yeni girenler amacıyla primler ise şu şekilde belirleniyor;

İstanbul’da sisteme yeni girenler amacıyla 835 TL prim belirleniyor.
Bir sene sonra kaza yapanlar %50,
İkinci sene kaza yapanlar %100
Üç sene ard arda kaza yapanlar ise %150 fazla trafik sigortası için prim ödeyecek.

Halihazırda Trafik Sigortası Primleri

Müdahale ardından %20 indirim gelmesinden sonra İstanbul ortamında iyi sürücülere 470 TL olarak tespit edilen trafik sigortası primleri kötü sürücüler amacıyla ise 2 bin 137 lira tavan fiyatına kadar belirleniyor. Türkiye çapında ise bu rakam 352 lira olarak belirleniyor. Sürücüler 7 basamaklı sistemde 4. basamaktan başlayarak birinin kaza yapması durumunda 1. basamağa geriliyor. Fakat kaza yapmayan şahıslar 7. basamağa yükselerek 3 sene arka arkaya kaza yapmayan şahıslara 7. basamak veriliyor.

  Eureko Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?